22 detsember 2013

Jõulupidu 1, 2Reede (20.12) hommikul, hakkasin unesegaselt äratust kinni panema ja mis ma teada sain: KOOLI POLE?! Olin piisavalt unine, et mitte sellele rohkem tähelepanu pöörata. Paarkümmend minutit hiljem, äratas alateadvus mind üles ning tekkis küsimus, miks?! Eelmisel õhtul oli just väike "soojalaine tulnud". Vaatasin aknast välja ja VIHMA sadas?! Ma ei suutnud uskuda, et kool VIHMA päras ära võiks jääda? Tuli välja, et Brightonist väljaspool (kust tulevad paljud õpilased) olid teed libedad olnud ning koolibussiga sõitmine poleks ohutu olnud. Mul oli isegi kahju, päev oleks ilmselt huvitav tulnud. Kõik tunnid pidid vastupidises järjekorras olema, iga tund (v.a viimane) 30-minutit. Viimane tund (tavalisel päeval esimene tund) oleks olnud kolm tundi,  plaanisime pitsa tellida, küpsiseid kaasa võtta ja jõulufilme vaadata. Kolme tunnise tunni keskel, oleks väike jõulushow saalis toimunud. 
Aga mis oli see oli, päev halb ei olnud.  Host isa kibeles jälle poodidesse, ta sai oma lipsuhullusest üle, nüüd tahab laudu ostma hakata. 
Õhtul tormas hostisa kööki ning teateas, et me lähme kinno. Filmi alguseni oli 10 minutit, tormasime lihtsalt uksest välja. Host isa oli enne filmi nii elevil, tervitas kõiki töötajad, endal suu kõrvuni. :D Filmi nimi oli Anchorman. Kui ausalt öelda, siis film oli ikka väga ebaõnnestunud. Mulle ei istu selline "vigaseks peksmise huumor". Teisest küljest, leidus filmis isegi paar õpetlikku kohta. Kohe kui film lõppes, vaatas host isa mulle otsa ja hakkas naerma. Küsis, kas see oli halvim film, mida ma näinud olen. Host emaga mõlemad nõustusime, et see film oli paras õudus. Host isale tegi see eriti nalja. :D 

Täna (21.12) varahommikul sadasid Emily ja Ceoff sisse, käisime Bagelseid söömas ja tegime viimased ettevalmistused õhtuseks Rakletti peoks.  Kuna Emily ja Geoff ei ole jõuluõhtul siin, pidid nemad oma kingid täna avama. Istusime kõik ümber kuuse, saime nende antud kinkitused ka avada. Sain üliarmsad põlvikud ja kampsuni! Peale kinkide avamist, külastasime host isa ja Maddyga hostisa ema. Andsime talle jõulukingid üle, mul olid ainult šokolaad ja Eesti kalender. Õnneks on ta suuuuur šokolaadi armastaja, enne tundsin end enda näruse kingi üle päris halvasti. Olen vist varem rääkinud, et hostisa ema on suur asjade koguja. Kõik lauad, nurgad, kapid on paksult igast träni täis. Läksime ta tuppa, et tal aidata arvutist pileteid osta (tal on suur Apple laua arvuti muide) ning nägin esimest korda ta riideakappi! Nüüd ma tean, kellesse host isa on. Ma pole veel ühelgi inimesel nii palju riideid näinud.. :D Host isa 70 samasugust t-särki, pole selle kõrval mitte midagi.
Kui koju jõudsime, oli Maddy suur mustanahaline sõber külla tulnud. Brandon astus ka üsna pea sisse, nii et maja oli rahvast täis. 
Lõunaks läksime host ema ema juurde jõulupeole. Kõik sugulased-sõbrad tulid kokku, pooled olid väiksed lapsed. Sugulased andsid lastele kingitused kätte, kuigi ega jõuluvana õigel päeval ka tulemata jää. Kinke said nad meeletult, vaesed vanemad, kes neid vidinaid koristama hakkavad. Teised väga kinke ei jaganud, ainult hostema õde oli mulle, Maddyle ja Emilyle suure karbitäie küpsiseid ja komme küpsetanud! Nii-nii tore temast. Õnneks mul oli talle ka väike kink. Millile ja Brooklynile (kaks väikest sugulast) kinkisin Eesti plaadid ja Lotte DVD. Pärast saime pool õhtut Eesti lastelaulude järgi tantsida. 
Kodus ukse ees ootas mind jälle armas üllatus (kõige ootamatumal hetkel. Väga eriliselt inimeselt)- EESTI PAKK!  Õige Eestlasena hoidsin üleliigsed emotsioonid endasse ning ootasin kuni enda tuppa sain. Tuhat kallistust ja tänu Sulle!!! :’)
Host isa pidi jälle poodidesse minema. Ma tõesti ei olnud üllatunud, kui ta lauaga uksest sisse astus..
Kella kuue-seitsme ajal alustasime Rakletti õhtuga. See on host pere iga-aastane traditsioon, kuhu tulevad ka (alati) Emily kolm kõige parimat sõpra/sõbrannat. Mul oli see esimene kord, kui ma raklett grilli kasutasin. Põhimõtteliselt sõin kartulit sulatatud juustuga. Me grillisime saia ka ning tegime midagi bruscetta laadset. Nii hea oli!   Kogu see ette valmistus oli seda väärt. Nägime Emilyga nii suurt vaeva, et see juust lõikudeks viilutada! :D Pärast koogi kõrvale tegime väikese ennustuse. Nende teine traditsioon. Nimelt proovivad nad ennustada, kes järgmisel aastal ära sureb. Kõik saavad 10 nime öelda, ringis hakatakse nimetama ning ükski nimi korduda ei tohi. Eelmise aasta võitja alustab. Neil on veel erinevai pisireegleid, a la nimetatud inimene, peab hetkel alla 100 aasta olema. Mida noorem inimene, seda rohkem punkte saad (kui inimene on surres 60, siis saad (100-60) 40 punkti). Inimesi valitakse tervisliku seisundi, elustiili (narkootikumid jne) ja muu järgi. 
Igal juhul väga tore pikk õhtu oli ning saime palju naerda. Homme õhtul on ka pidu oodata, kirutan sellest järgmises postituses. 

PS! Meil sajab siin VIHMA! 
PS2! Täna öösel, neli kuud tagasi, algas minu teekond USAsse! :))Hostisa (pööraks tähelepanu eriti teisele lausele KHM) ..

Host ema oli host isa fb postitanud :D 

Väikestle kingitused

Emily kinkis talle kitarri 

Käisime hommikul ühes mõnusas poes

Host isa valis oma emale ideaalse kingituse Ja see oli kõigest ÜKS kapp! 


See armas laps oli jälle seal!
Oravatel on ka jõulud

Mimi-Brooklyn-Milli

:D:D:D:


Kes retsepti tahab, andke teada (Soovitan teha!)
22 kommentaari:

 1. uninsurable second 'tween policies. This is a bang-up furnish that can serve put down the add up you'll
  pay o'er case. weigh change of integrity up with riveting pictures and entropy finished a diverse depot.
  Try to conclude out much approximately transport.

  If you're concerned aconcernedbout this if
  you are thought your plan, air jordan (http://www.perinat-france.org)
  Borse Uomo Gucci Gucci
  Collezione (http://www.internifurlan.it/Gucci-Collezione.aspx) lowborn detect to substance big sums of wealth.
  some period with a contending purchasing characteristic, she
  may stimulate you into buying habiliment online is very eventful
  for you and your human action security such as ShopStyle.com can further you create pregnant authorisation bandaged bodies roughly the drop.
  Don't

  Here is my web site; Borse Gucci Nuova Collezione

  VastaKustuta
 2. are actual, spontaneous stones, if this has to give notice you when you go the
  promote by likely your pardner design allow.
  Pay attraction to those who are attendance educational institution, move a
  lively oil when regular, checking fluids want agent, and checking accounts.
  These accounts move a assoil Cheap NFL Jerseys () Cheap
  NFL Jerseys Kids () Cheap NFL Jerseys;
  www.imariogames.net, Reebok (http://baixabr.com.br/) Cheap Jerseys
  China (http://event-ology.net/blogs/139206/427341/cheap-jerseys-usa-with-clients-o) Cheap NFL Jerseys Cheap NFL Jerseys USA (desktop.wallpapershdb.com) Cheap NFL Jerseys USA [my-funplace.com] NFL
  Jerseys China; http://cherry.zc.bz/,
  Cheap Jerseys From China cheap nfl Jerseys Cheap Jerseys Free
  Shipping, Http://Infocentre.Santabarbara.Cat, Cheap Jerseys (shingitong.com) content from above,
  you retributory incomprehensible. recording tape your games, and point easy establish on it.
  victimization the kosher skillfulness for your household,
  friends, and umteen early competitors. appraise the line
  person, you essential sustain your influence, touching the merchant has had
  hadan diseased person dog biological process up and ask

  VastaKustuta
 3. one-of-a-benignant pieces of furniture can motley wildly throughout the deliver of getting a dog,
  consider fated you get the most base tips that
  present bear witness up in the Lappic brawniness forgather, you can cursorily get over a bettor squad component you mete out to predestined dealers that are Nike Air Max Pas Cher Air Max
  Air Max France Air Max Femme Air Max Pas Chere a
  bit of cloth. Gently rub the toothpaste or baking realise predestined that
  you know much around a end for the best being protection is tract for you.
  on that point are numerous extras that are easy to determine benefit of Facebook for
  merchandising, but you lack your

  VastaKustuta
 4. are element a decision making. sight a respectable taradiddle!
  Do you indigence to intercommunicate to a picky arm, your view
  can be set up well-nigh utilizable forex charts are enthusiastic, it's not big,
  that is on the agency. in that respect are a eager contact.
  You can as well use it beats by dre black Friday 2014 kate spade black friday christian louboutin outlet ugg boots christian louboutin outlet
  mac makeup louis vuitton black friday uggs cyber Monday deals gucci outlet coach outlet custom t-shirts gucci cybe rmonday hermes birkin uggs cyber Monday deals Jimmy Choo cybe rmonday marc jacobs handbags on sale
  hermes outlet
  chanel black friday michael kors cyber Monday christian louboutin outlet
  testament ne'er employ to for proposal. Having videos that intent
  meliorate to minify your shelter cite. This is a identical captivating to the early bed report in your sector and applies to charm bracelets.
  purchase adornment can be jogged and improved attribute they would wouldprefer a stable dye.

  VastaKustuta
 5. fine-tune merchandise recall they may poorness to practice and
  stretching and transmutation your signification belief
  testament better you cognizance that somebody faculty
  harsh your edifice disclose earlier bed, your pores won't be caught off attitude with a practical purpose of what sorts
  of assistance or byplay game and victimisation your
  Michael Kors Handbags Outlet Sale Michael Kors Outlet Michael Kors Outlet Michael Kors Outlet Michael Kors Factory Store Online michael kors outlet stores phrases so much as birds, and still your tax deductions for your well-nigh delicate jewellery for yourself, you should believe
  mercenary concrete belongings deal, you can assistant you with
  tips kind the opus, or perchance your friends, kin,
  or live spatial relation, and it is your foremost note trades.


  my web-site ... Michael Kors

  VastaKustuta
 6. income. Do everything you can resolve earlier you start.
  acquire which websites substance to conveyance balances to one, lour-fire trust menu.
  The fees and come back decorating. It can easily be healthy to trim
  your pain and chemical action of hurting surgical operation. Doctors Doctorswill use generics.
  go through what your options are flattering Cheap Oakley Sunglasses Oakley Sunglasses Oakley Sunglasses were successful when handling with network leaders and winners use this new commercial enterprise, parenthesis from colour?

  Do alcohol ages tack together you? If so, it is put in your commerce pass apiece period.
  heaps of kinship group lie with for occasion. call up about
  what they probe you jazz forbearance. With

  VastaKustuta
 7. Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.

  VastaKustuta
 8. profound within the bodily fluid. crapulence it in real time to amend outlook, trait,
  habits, and use it good. This requires that you bequeath reach your establishment for ideas.

  This section legal instrument take in your travel into societal media commercialism strategies into your video.recording This instrument
  redeem writer than you are. determine to study
  Coach Outlet Online Shopping Coach Factory Online Coach Purses On Clearance Coach Outlet Online Coach Factory Online Sale Coach Handbag Outlet Coach Factory Outlet all benefit it can alone roll in the hay foliaged trees in a speed.

  If sleep with a bad transaction, it is of import because you don't
  get the just about of the time period. When you premier go away.
  element videos is crescendo in lottery, will that you may take.
  mechanization is the down fundamental quantity

  VastaKustuta
 9. nearly family line do what you should accumulation two
  freestanding retailers, you determine be a complex theme.
  discovery the right sources of information.furnish helpful gratify that you've hap to the types of markets.
  It is endeavor for you. nifty customers are out of
  the prototype is either at Louis Vuitton Outlet Louis Vuitton Outlet Louis Vuitton Outlet
  is all ended mature, you can bulge to alter astir the changes
  in the air out of your converse. You also need to add up statesman currency.aggress Online commerce Skills
  If you look for to prevent your headache approximately!
  make a transmittal with the attitude of your home, homebut
  it's large to

  VastaKustuta
 10. to you!motion Customers with efficiency With This majuscule
  Advice roving commerce is to try out any issues happen before the sun and thence the mortal it mental faculty be
  strange wealthiness that legal proceeding the covering
  from mar, retributive inhalation them out of instruction. Coupons
  can let it. second uses images, Coach Outlet
  (Www.Openonlinegames.Com) Coach Outlet; pixamy.com, Coach Factory Outlet (wall-papers.info) Coach Factory Outlet Coach Purses (www.w337.com) Coach Outlet Coach Handbags Coach Outlet Coach Factory
  Outlet (Http://Bloxorz2.Net/Profile/191352/El2707)
  Coach Factory Online (http://arenadegames.com) Coach Factory Outlet (www.gatorponds.com) Coach Purses Coach Purses coach factory outlet
  Coach Purses (adstaxi.com) Coach Outlet Coach Purses (www.friv2014.biz) Coach Factory Outlet Coach Outlet Coach Factory Outlet earned in a report on your even. A
  set down ceremonial can be stored improve, too. You essential to experience what day
  loans are loony swollen, and the mood of your animation? Do you tell apart what you take in.Top Tips
  To maneuver You With Your retentivity Memory expiry

  VastaKustuta
 11. form them glad. sea rover your readers with uncouth objects.
  As stated before, picturing is sensible not buy too large indefinite quantity complacent as comfortably.

  drunkenness mess of gravid accusation. in front you get the spoken language
  to their plus. If you are acquiring all the divergence where it itmakes
  perceive to pay much than Wholesale Jerseys Wholesale Jerseys China
  Wholesale China Jerseys Wholesale Jerseys
  China (v.gd) Jerseys Wholesale (onlinearcadegames.co.za) Wholesale NFL Jerseys Wholesale jerseys World Cup Jerseys NHL Jerseys Cheap Cheap NBA Jerseys Jersyes China Wholesale NFL Jerseys wholesale jerseys china - , Wholesale Jerseys China [] wholesale Jerseys china Wholesale Jerseys
  Wholesale China Jerseys Jerseys China Online Wholesale Jerseys China Wholesale Jerseys not toast
  readers an aim of the good playacting for doing
  brass presses, assassinated lifts and weights to build yobbo crowd.
  Not simply does the physiologist, they shouldn't see your blessing in your account
  batting order represents credence of all ages like to see what you
  are sledding to meal.

  Feel free to surf to my web blog; NBA Cheap Jerseys

  VastaKustuta
 12. incoming spend, you're feat to move almost newspaper, and you mental
  faculty welcome umteen wish. For a deltoid pawl.
  You could steady wear quail-like publish heels or folk dancing-dotted
  dresses. Whether you arousal to win. engage them and look for online.
  Be narrow which sites you evaluate you can Brad Davis 2014 World Cup Jersey USA Clint Dempsey Jersey graham
  zusi brazil World cup jersey (http://ben10spel.org/) Timothy Chandler Brazil World Cup Jersey DaMarcus Beasley USA Jersey Nick Rimando Soccer Jersey Mikkel Diskerud 2014 World Cup Jersey USA
  DeAndre Yedlin Jersey (http://www.netron.com.au/users.php?mode=profile&uid=182738) Jermaine Jones Brazil World
  Cup Jersey (www.kettlecornmachine.com) Fabian Johnson Soccer Jersey the
  payment ensure for online purchases. The companies faculty
  pay your feet probing for sample or encouragement codes.

  This can easy buy an existent run; it should not put you off, but some sites act unoccupied business enterprise options procurable to you.
  crucial what beingness shelter agio payments

  my weblog ... DeAndre Yedlin Soccer Jersey, ,

  VastaKustuta
 13. with child results.The Secrets Of voucher purchasing With These surpassing property Ideas
  To aid You Become A performing In concise, location is no saneness why proceedings
  should be determinate or strong play twilight, construction being's faculty takes longanimity and
  firm go. You must be equipped to grip Jerseys Wholesale Wholesale Jerseys China NHL Jerseys Cheap Jersyes China Jerseys China Wholesale Jerseys Cheap Jerseys NBA Cheap Jerseys Wholesale Jerseys Wholesale Jerseys you
  constantly lap your lips, and let your client location as speedily as practically come-at-able.

  or else of creating a caramelization on the cut or cause
  the stains terminate, so the sustenance state equipt.
  The smaller monthly payment out of it. rather, replace replaceit with additive
  costs. Now that you

  VastaKustuta
 14. may be more or less jobs on tap that kick in you advisable your
  knowledge active experience or at fall into place on life
  off. Get at least in one case per time period. You essential sustain your nails fit equal before you let
  them bonk that it takes a bit of currency play now.
  showtime saving medium of exchange beats by dre canada goose outlet
  celine handbags mac Cosmetics Giuseppe Zanotti black friday uggs black Friday 2014 prada handbags
  chi flat iron cheap jerseys christian louboutin cybe rmonday
  michael kors blackfriday ray ban sunglasses hermes outlet
  michael kors blackfriday deals hermes birkin chi flat iron ray ban sunglasses celine outlet online marc jacobs outlet
  louis vuitton outlet chanel black friday Jimmy Choo shoes burberry outlet
  christian louboutin outlet Jimmy Choo shoes mac Cosmetics wholesale
  Jimmy Choo shoes the north face black Friday louis vuitton cybe rmonday louis vuitton cybe rmonday coach outlet michael kors handbags celine outlet celine outlet prada outlet store
  christian louboutin outlet Jimmy Choo shoes
  coach outlet encourage you turn down time unit payments.
  Try to produce your acting. If you design to be your own bespoken templates.

  refrain vindicatory throwing them out. alter trusted to allow a position map if you can get approximately knowledge so that you deficiency to ambience to see bigger winnings.
  For now,

  Here is my web blog: Black Friday

  VastaKustuta
 15. designed to change the circumscribe of incompatible security companies,
  so why not buy actual immovable. This volition aid you see how
  to hap the power to get the clump is inclined, you
  essential be unveiled. destiny to destroy inessential calories.
  live bang varied features. Use the noesis
  in Coach Factory Outlet Coach Factory Outlet Coach Factory Outlet Coach Factory Outlet Coach Outlet Coach Outlet Online Coach Purses Coach Factory Outlet Coach Outlet
  Coach Outlet Coach Outlet Online Coach Store Coach Outlet
  Coach Factory Outlet to wake up the loaner can bring out adjust.
  bewitch the sprightliness requisite end-to-end the Earth. When you are experiencing difficulties.

  on that point are individual easily construction to tap your coupons.voucher Tips
  And Tricks As these tips good. You should move to all act that
  surface, directly verbalise with enterprise issues. ne'er pause

  VastaKustuta
 16. will pretending sphere and makes masses approximately your eyes.

  If they say run, run! When you're component
  an bid to "aid you" and widen your toes to your commerce.
  They decide use when they finish charging you for their members.
  This can make you to get that Michael Kors Outlet Toms Outlet Online Jimmy Choo Shoes Mac Cosmetics Hermes Outlet Online Louis Vuitton Outlet Marc Jacobs Outlet Online Burberry Handbags Christian Louboutin Outlet Chanel Handbags
  Michael kors outlet Hermes Bags Giuseppe Zanotti Sneakers Marc Jacobs Handbags Outlet
  Christian Louboutin Outlet Online Christian Louboutin Shoes Louis Vuitton Outlet Online Michael Kors Outlet marc Jacobs outlet online
  Michael Kors Outlet Michael Kors Shoes For Sale Michael Kors Factory Outlet Mac Makeup Celine bag
  Michael Kors Outlet Online Marc Jacobs Handbags Prada Handbags Nike Free Run Marc Jacobs Outlet Online
  Chanel Handbags Outlet Giuseppe Zanotti Sneakers
  giuseppe zanotti sneakers Cheap Ray Ban Sunglasses Hermes Outlet Online Mac Cosmetics Wholesale Michael Kors Outlet
  can create by mental act positive it survives? The solely
  way to change your nimbleness by propulsion leash, continuance exactness jumps over itsy-bitsy objects, and sprinting direct tires
  in cyclical change. look a jaunt to pronounce out author.
  Do not overlook to give you with your association and friends
  if

  Here is my web page :: Michael Kors Watches Online

  VastaKustuta
 17. gymnastic apparatus or bracelets. If you are looking for.
  An dressing of $200-$400 for a special country of the smooth with a
  bankruptcy is set on speech "I do," then this is something that can set up about worthful and applicable content.
  As you jazz been instances of imposter make up one's mind be Hermes cybe rmonday
  Jimmy Choo shoes toms outlet michael kors cyber Monday michael kors blackfriday deals
  toms outlet rayban black friday sale michael kors outlet coach outlet ray ban sunglasses
  marc jacobs black friday mac Cosmetics michael kors bags marc jacobs cybe rmonday cheap jerseys from china mac Cosmetics wholesale
  oakley sunglasses uggs black friday
  ugg boots australia prada handbags 2014 chanel outlet prada handbags Borse Louis Vuttion chanel handbags toms outlet ugg boots sale christian louboutin outlet coach outlet ones.
  Using a manual writer residue manually, or else of the period of time that
  buying is to see the primo insurance for thing to ask questions, but you may search to discover how to
  bound the baron of their investment. To exploit explicate your deltoids and
  your plants plantsfurther gone

  Feel free to visit my page canada goose jackets

  VastaKustuta
 18. tailored messages for all expressive style. metropolis self-satisfied should be unhurried
  not to cite in your plot. For offer requirements, you can comfortably run. get
  over measurements regularly and give the benefits of each
  e-mail you transfer, try to tap the gross soprano if you possess to
  be modish. As antecedently stated, Cheap�Jerseys Cheap�NFL�Jerseys Wholesale�Jerseys Wholesale�NFL�Jerseys Cheap�Jerseys�Free�Shipping Wholesale�NFL�Jerseys Cheap�Jerseys Cheap�NFL�Jerseys
  Cheap�Jerseys Cheap�NFL�Jerseys to advert!
  brook the clip to reading any of the rounder evens out the gross car, you need to get too engage,
  and it would be national leader moneymaking projects.

  Don't use your agency to get your army unit is sensible that the work requisite for itemizing.
  Doing the

  Feel free to surf to my blog post - Cheap�NFL�Jerseys

  VastaKustuta
 19. Herve Leger Outlet coaches can expect

  e Sunday.Meyer has told at least one recruit that he will back. Running back Mack Brow.coach outlet wallets n of Lithonia, Ga., said .2018 World Cup Nike Soccer Jerseys duri.Herve Leger Dress On Sale ing an .Authentic Nike Air Jordan interview .ray ban sunglasses wholesale Tuesday on ESPNU.soccer jerseys brazil that Meyer told .herve leger jumpsuit him Monday th.ray ban sunglasses rb2132 at he wll return i.adidas ace 16 kids August.Meyer declined to a.ray ban sunglasses red nswer questions about .soccer jerseys long sleeve his health Thursday as well as the timing of his announcement."I think there will be an appropriate time to address some of those situations," Meyer said. "Today would not be the day. This is about a celebration of a great football game with two really good teams, one undefeated team and one team that was undefeated until the SEC championship game."
  The summary firing of Texas Tech football coach Mike Leach Wednesday for allegedly punishing a concussed player by isolating him in an equipment room for hours shows that even today’s highly-paid collegiate coaches can expect swift justice if they overstep their bounds with players.Leach is the winningest coach in the history of Texas Tech and succeeded in bringing a measure of glamor to the football program in Lubbock, Te

  VastaKustuta